Tepekent Gayrimenkul Firmaları

2021-04-12

Gayrimenkul hiç şüphesiz ki günümüz dünyasında en önemli yatırım araçlarının başında geliyor. Bir çoğumuz belirli seviyede bir para kazandığımız zaman bunu gayrimenkulde kullanacağımızı söylüyor fakat az bir kısmımız hariç gayrimenkulün ne manaya bile geldiğini bilmiyoruz. Diler iseniz bu durumdan kurtulmak ve gayrimenkulün gerçekte ne manaya geldiğini saptamak için “gayrimenkul” kelimesinin anlamı ile başlayalım.

“Menkul” sözcüğü dilimize Arap dilinden geçmiş ve TDK yani Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre bir noktadan farklı bir noktaya taşınabilen mal olarak tanımlanır. Menkul, yani taşınabilir olan inşaatlar üzerinde yer aldığı araziye geçici bir şekilde inşa edilmiş olan ve kullanım zamanı sona erdiği vakit araziden kolaylık ile kaldırılan yapılardır.

Tapı işlemlerine hiçbir şekilde ihtiyaç duymayan menkul yapılara örnek verecek olur isek barakalar, geçici yazlık sinemalar, kulübeler, tiyatro sahneleri, geçici tribünler ve panayır tezgahlarını saymamız doğru olacaktır.

Gayrimenkul sözcüğü ise menkul sözcüğünün olumsuz ön eki almış türü olup Türk Dil Kurumu sözlüğünde taşınmaz mal olarak tanımlanır. Bu ifadeyi biraz daha açacak olur isek bir noktadan farklı bir noktaya götürülemeyen yani taşınmaz mallardır. Gayrimenkulinşaatlar içlerinde yer aldığı toprak parçasına bağlı bir şekilde üretilmiş ve yapımından sonra yer değişmesi mümkün olmayan ve hukuki olarak başta tapu işlemleri olmak üzere bir çok yasal yükümlülüğü bulunan ve ekonomik kullanım süresi ve maliyetleri menkul yapılara göre bir hayli yüksektir. Gayrimenkul inşaatların menkul inşaatlara nazaran ekonomik değeri ve fonksiyonu çok daha fazladır. Bunun ile paralel olarak bu yapıların yapım süreleri de menkul yapılara göre genellik ile çok daha uzun bir zamanı gerektirir. Hukuki olarak gayrimenkul kavramı genelde arsa, arazi, bağımsız bölümler ve binalar için kullanılıyor. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere taşınmayan ve yerine sabit bir şekilde duran mallar olarak tanımlamak mümkün.

Mevzuatımızda yer alan gayrimenkul sözcüğünün temel kaynağı ise Türk Medeni Kanunu’dur. Bu kanuna göre aşağıda yer alan kavramlar kesinlik ile gayrimenkul kavramı içerisine girerler:

  • Arazi
  • Tapu kütüğüne kayıtlı müstakil ve daimi haklar
  • Gayrimenkullerde ortak hak payları
  • Madenler

 

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gayrimenkul satın alınır iken ilk olarak satıcı kimliğine sahip kişinin sizlere pazarlamaya çalıştığı yerin gerçek sahibi olup olmadığı kesinlik ile araştırılmalıdır. Tapu senedi istenerek tapu dairesinden bu bölgenin o kimsenin ismine kayıtlı olup olmadığı kesinlik ile doğrulanmalıdır.

Eğer tapu bilgilerine erişemiyor iseniz satıcılardan taşınmaz üstündeki var olan bütün yükümlülük ve hakları gösterir ve yeni tarihli tapu kayıt örneği de istenebilir. Alınacak olan yer eğer iş yeri ve konut gibi yapılı bir bölge ise tapu sicil müdürlüğü ya da belediye inşaatprojesi bulunmalıdır. Taşınmaza ait olan inşaat projesi ise kesinlik ile dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Eğer sizler de vermiş olduğumuz bu bilgiler gibi bilgileri öğrenmek ve bakış açınızı genişletmek istiyor iseniz lütfen bir an öne bizlere ulaşın ve hak etmiş olduğunuz hizmeti bir an önce almaya başlayın. Alanında uzman olan ekibimiz ile Tepekent bölgesindeki en iyi gayrimenkulleri siz değerli müşterilerimiz ile buluşturuyoruz.  Piyasada maalesef yukarıda değindiğimiz gibi bu işi suiistimal eden pek çok kimse bulunduğu için iş yapacağınız kimselere ayrı bir önem vermeniz gerekiyor.

Hills yapı olarak alanında son derece tecrübeli ekibimiz ile kendimizi her geçen gün yenilediğimiz gibi aynı zamanda mevzuata da tam olarak hakimiz. Lütfen bizlere ulaşın.